Banner

România și Africa de Sud creează un coridor juridic și de investiții pentru antreprenori. Ce avantaje sunt pentru companii

România și Africa de Sud creează un coridor juridic și de investiții pentru antreprenori. Ce avantaje sunt pentru companii

România și Africa de Sud își conectează piețele printr-un nou coridor juridic și de investiții destinat antreprenorilor și companiilor care vor să se extindă între Europa și Africa. Pentru companii, parteneriatul înseamnă acces mai rapid la piața unică a UE, prin România, și deschidere către piața africană în expansiune, prin Africa de Sud, într-un cadru juridic unificat care reduce barierele de intrare și riscurile de conformare.

Într-un moment în care companiile și investitorii caută piețe noi, diversificare și structuri internaționale mai sigure, două firme de avocatură din România și Africa de Sud lansează un parteneriat menit să transforme relația dintre cele două jurisdicții într-un coridor juridic și comercial funcțional.

Buju Stanciu & Asociații, firmă românească de avocatură de business cu expertiză în tehnologie, investiții și tranzacții transfrontaliere, și Messina Incorporated Attorneys, firmă de avocatură comercială cu sediul principal în Johannesburg, anunță lansarea unei colaborări dedicate companiilor, investitorilor, antreprenorilor și familiilor care doresc să opereze între România, Uniunea Europeană, Africa de Sud și continentul african.

Parteneriatul vine într-un context în care România poate funcționa ca punct de acces către piața unică europeană pentru investitorii sud-africani, în timp ce Africa de Sud poate deveni pentru antreprenorii și investitorii români o poartă către cea mai industrializată economie africană și către o piață continentală în plină dezvoltare.

Colaborarea urmărește să ofere companiilor, investitorilor, antreprenorilor și familiilor cu interese patrimoniale internaționale acces la asistență juridică coordonată în ambele jurisdicții. Cele două firme vor lucra împreună în domenii precum tranzacții corporate și comerciale, investiții transfrontaliere, protecția patrimoniului, planificare succesorală și structurarea relațiilor de afaceri între Europa și Africa.

Parteneriatul reflectă oportunitățile economice tot mai relevante dintre Europa și Africa, într-un context în care companiile și investitorii caută consultanți juridici capabili să navigheze eficient reglementări, piețe și jurisdicții diferite.

Schimburile comerciale și investițiile dintre România și Africa de Sud există deja în ambele direcții, atât la nivel de bunuri, cât și de capital, însă până în prezent acestea s-au dezvoltat fără un cadru juridic coordonat între cele două piețe. Noul parteneriat își propune să ofere tocmai această infrastructură profesională: un punct de legătură clar între clienți, oportunități, tranzacții și soluții juridice aplicabile în ambele jurisdicții.

Pentru companiile și investitorii sud-africani, România oferă acces direct la piața unică a Uniunii Europene, o forță de muncă tehnică bine pregătită, o bază de cost competitivă și oportunități în sectoare precum dezvoltări imobiliare, tehnologie, energie, producție și servicii. Pentru clienții români, Africa de Sud reprezintă cea mai industrializată economie a continentului african și, prin intermediul AfCFTA, poate funcționa ca poartă de acces către o piață de aproximativ 1,4 miliarde de consumatori.

Provocările juridice ale companiilor moderne nu mai sunt limitate la o singură jurisdicție. Parteneriatul nostru cu Buju Stanciu & Asociații ne permite să oferim clienților acces direct la asistență juridică de calitate în Uniunea Europeană, oferind în același timp companiilor românești sprijin de încredere atunci când explorează oportunități în Africa de Sud și pe piața africană extinsă. Credem că această colaborare va genera valoare reală pentru clienții de pe ambele piețe”, a declarat Carlo Messina, Managing Director al Messina Incorporated Attorneys.

România și Africa de Sud sunt două piețe cu mai multe puncte comune decât ar putea părea la prima vedere. Vedem o cerere în creștere din partea antreprenorilor, investitorilor și familiilor care au nevoie de certitudine juridică în contexte transfrontaliere. Prin parteneriatul cu Carlo și echipa sa, construim o punte practică între Europa și Africa, astfel încât clienții să poată acționa mai rapid, să investească mai sigur și să își protejeze ceea ce au construit”, a declarat Victor Buju, Partener în cadrul Buju Stanciu & Asociații.

Pentru a transforma acest coridor într-un instrument practic, cele două firme vor lucra la centralizarea și maparea oportunităților de business de ambele părți, conectând clienți români și sud-africani cu parteneri, tranzacții și proiecte investiționale viabile. De asemenea, firmele intenționează să implice ambasadele și ministerele de externe relevante din ambele țări, să sprijine inițiative transfrontaliere și să organizeze evenimente de business, publicații comune și sesiuni educaționale dedicate dezvoltării relațiilor comerciale dintre Europa și Africa.

Obiectivul parteneriatului este simplu: trecerea dincolo de o declarație de intenție și construirea unei rute juridice și comerciale concrete, bine susținute profesional, pentru companii, investitori și familii care doresc să opereze între România, Uniunea Europeană, Africa de Sud și continentul african.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: